Information for libraries

• our website

Visual

You are here: Home Autorům Pokyny pro recenzenty odborných monografií

Pokyny pro recenzenty odborných monografií

Recenze odborné monografie pro periodikum Knihovna – základní pokyny pro autory

Recenze průměrné délky 1-2 strany má za úkol seznámit čtenáře s účelem a obsahem knihy a očekává se i zdůvodněné zhodnocení. Recenzent může připojit i kritické poznámky o podrobnostech posuzované knihy.

Účel knihy často uvádí autor sám v předmluvě či úvodu. Pokud tomu tak není, má recenzent podat vlastní charakteristiku knihy a jejího účelu.

Recenzent hodnotí, zda kniha splňuje stanovený cíl a uspokojí potřebu vědeckého oboru nebo skupiny uživatelů.

Recenzent přináší kratší či delší informace o obsahu knihy.

Recenzent může vyjádřit svůj úsudek o závěrech hned zde, nebo si jej ponechat pro obecné zhodnocení později, či na samém konci recenze.

Je velmi užitečné pro budoucí uživatele recenzované knihy uvést, jaké jsou odkazy na prameny, zda jsou připojeny rejstříky, zda má kniha nějaké dodatky, zda jsou tabulky obsahu podrobné či nikoliv. Recenzent má uvést, zda shledává rejstříky či obsahy dostatečně jasné a podrobné, zda pomohou uživateli knihy nalézt rychle to, co potřebuje.

Obsahuje-li kniha ilustrace, má být uveden jejich popis: jejich ráz (kresby nebo fotografie), jejich vztah k textu, jejich umístění (mezi textem či na zvláštních stránkách textu či na konci knihy). Totéž platí o mapách, diagramech, grafech a ostatní obrazové dokumentaci. Je možno zmínit se též i o umístění poznámek.

Vnější vzhled knihy si zaslouží být v recenzi také posouzen, zvláště, je-li nad průměrem, nebo pod ním. Grafické uspořádání a celková úprava knihy jsou obyčejně uváděny jen, když buď přesahují některé obvyklé standardy, anebo jich nedosahují.

Konečné vyhodnocení knihy v recenzi by nemělo být zastíráno příliš obecnými úsudky či šablonami. Má se jasně uvést, v čem je kladný příspěvek knihy nebo v jakém ohledu kniha nesplňuje buď autorem stanovený cíl nebo důvodné potřeby a požadavky vědecké obce či širší veřejnosti.

Místo nové knihy má být přesně vymezeno jak mezi knihami podobného druhu, které může nová kniha doplnit či nahradit, tak v širší oblasti příslušného vědeckého oboru.

Může být uveden vztah autora k předchůdcům a jeho příspěvek podle toho zhodnocen. Může být užitečné uvést, ke které vědecké škole či vědeckému směru autor patří, jaké je jeho postavení a jak se vypořádává se situací v celém oboru.

Jan 14, 2015

CovidCON

Termín: 30. 11. 2021
Místo: Městská knihovna v Praze

Výstava 100 let česko-norských diplomatických vztahů

Termín: 19. 10. - 12. 11. 2021

Místo: Klementinum 190, Praha 1, přízemí, vchod A

Výstava prezentuje souhrn největších úspěchů, a také několik neveselých příhod, jež se udály za dobu 100letého bilaterálního vztahu dvou zemí, které jsou v dnešní Evropě blízkými partnery.

plakat_cesko_norsko_png.png

ČTK nabízí knihovnám a jejím čtenářům zprávy o EU zdarma

Zprávy týkající se EU do knihoven od ČTK zdarma mají za cíl zvýšení povědomí o činnosti Evropské unie.

Konference Archivy, knihovny a muzea v digitálním světě

!!POZOR!! ZMĚNA MÍSTA A TERMíNU KONÁNÍ
Konference Archivy, knihovny a muzea v digitálním světě
místo: Konference se uskuteční pouze online